Навчаймося читаючи - OsvitaNow | Освіторія & ЮНІСЕФ

Обирайте книжку до душі серед тематичних підбірок

Навчаймося читаючи

На головну

Оберіть питання, яке вас цікавить

Навчання в Україні

Наскільки актуальні сьогодні українські класики? Кого з них варто читати для «загальної ерудиції» та з поваги до колишніх великих здобутків, а хто залишається «живим» та зрозумілим теперішній молоді? Зібрали для вас добірку українських книжок, що змусять пишатися своєю літературною спадщиною ще більше!

 

Вибрані твори. Ольга Кобилянська

Українська письменниця-модерністка, рання учасниця жіночого руху на Буковині, приятелька Лесі Українки. Авторка повістей та оповідань, найчастіше приcвячених зображенню українського жіноцтва на межі століть, а також становищу тогочасного буковинського села.

 

Іван Франко відгукувався про неї так: «Серед українських письменниць вона не має собі рівної на ниві новели і повісті». А літературознавиця Соломія Павличко писала: «Ми й сьогодні приходимо до творчості Кобилянської по естетичну насолоду і знання жіночого характеру, адже ж вона створила цілу енциклопедію жіночої душі».

 

Твори, які входять у електронну збірку, включені до шкільної програми:

«Impromptu phantasie», «Valse mèlancolique», «Царівна», «Некультурна», «Людина», «Битва».

 

Вибрані твори. Іван Карпенко-Карий

Український письменник, драматург, актор, ерудит, один із корифеїв українського побутового театру. Іван Тобілевич (справжнє прізвище Карпенка-Карого) народився в родині, яка дала українському театру надзвичайно талановитих та творчих особистостей — Марію Садовську-Барілотті, Миколу Садовського та Панаса Саксаганського. Вже в 14 років Іван почав працювати у губернській канцелярії як урядовець. Із 18 п’єс драматурга принаймні 3 досі не сходять зі сцени: «Мартин Боруля», «Хазяїн», «Сто тисяч»

 

Євгеній Стасіневич, літературний критик, популярний лектор, так характеризує драматурга у своєму курсі «Українська література в іменах»: «Театр Карпенка-Карого — це театр, який практично залишився у минулому. Чому? Тому що він працює не стільки з універсальними проблемами, скільки з проблемами, властивими певному історичному часу.  Він пішов вже від народного театру, абсолютно побутового, де були замальовки з життя, з побуту, але не дійшов до театру європейського. Це проблема багатьох письменників ХІХ століття: їм важать більше ідеї, ніж психологія».

 

Твори, які входять у електронну збірку, включені до шкільної програми:

«Мартин Боруля», «Наймичка», «Безталанна», «Хазяїн», «Сто тисяч», «Сава Чалий».

 

Вибрані твори. Михайло Коцюбинський

Український письменник, громадський діяч, голова «Просвіти» в Чернігові, в українську літературу ввійшов як майстер психологічної прози, у своїх останніх новелах доповнив свій характерний стиль елементами неоромантизму.

 

Однією з найвідоміших його повістей є «Тіні забутих предків». Режисер Сергій Параджанов, який зняв за нею легендарний фільм, писав про письменника: «Фільм «Тіні забутих предків” не з’явився на порожньому місці. Був великий класик Коцюбинський. Вражений красою Карпат, він створив своїх Ромео і Джульєтту, поетичну притчу про кохання. Пам’ятаєте картину Тіціана, на якій зображено двох жінок — «Любов земна і Любов небесна“. У моєму фільмі це — Марічка і Палагна».

 

Твори, які входять у електронну збірку, включені до шкільної програми:

«Intermezzo», «Тіні забутих предків», «Сон»,«Під мінаретами», «На острові», «Дебют», «Хвала життю», «Цвіт яблуні», «Сміх».

 

Вибрані твори. Григорій Квітка-Основ’яненко

Григорій Квітка соромився свого панського походження і тому вирішив додати до свого прізвища «Основ’яненко» (від назви слободи Основа, де він народився). Він був  розумним та здібним, хоча навчався лише вдома та в школі при монастирі.  Тарас Шевченкоу листі до нього писав : «Вас не бачив, а вашу душу, ваше серце так бачу, як може ніхто на всім світі. Ваша «Маруся» мені так розказала».

 

Твори, які входять у електронну збірку, включені до шкільної програми

«Салдатський патрет», «Конотопська відьма», «Маруся».

 

Вибрані твори. Василь Стефаник

Український письменник, майстер експресіоністичної новели, громадський діяч, політик. Посол (депутат) Австрійського парламенту від Королівства Галичини та Володимирії.

 

Ікона свого часу Ольга Кобилянська писала про до нього: «Між слова Ваші там… тиснулись великі сльози, мов перли. Страшно сильно пишете Ви… Гірка, пориваюча, закривавлена поезія Ваша…, котру не можна забути… Плакала-м, тай вже».

 

А Леся Українка відгукувалася про нього так: «…Він уміє найпростішими засобами справити якнайбільше враження» (Леся Українка).

 

Твори, які входять у електронну збірку, включені до шкільної програми

«Камінний хрест», «Синя книжечка», «Новина», «Мамин синок», «Катруся», «Кленові листки», «Святий вечір», «Суд», «Діточа пригода», «Марія», «Сини».

 

Вибрані твори. Пантелеймон Куліш

Пантелеймон Куліш — автор першої фонетичної абетки української мови, яка лежить в основі сучасного українського правопису. Він знав 10 мов і був відомий перекладацькою діяльністю — перший переклав українською твори Ґете, Гейне, Байрона, Шіллера, Шекспіра.

 

У свій час він активно листувався з Тарасом Шевченком (з листа до Куліша): «Спасибі тобі, Богу милий друже мій великий, за твої подарунки і особливо — за «Чорну раду». Я вже її двічі прочитав, прочитаю і третій раз і все-таки не скажу більш нічого, як спасибі… Добре, дуже добре ти зробив, що надрукував «Чорну раду» по-нашому…».

 

Твори, які входять у електронну збірку, включені до шкільної програми

«Чорна рада», «Дівоче серце», «Жизнь Куліша».

 

Вибрані твори. Леся Українка

Українська письменниця, перекладачка, фольклористка, феміністка та культурна діячка, співзасновниця літературного гуртка «Плеяда» та групи Українська соціал-демократія. У сучасній українській традиції входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України

 

«Ми перетворили її на дівчинку у вінку, не думаючи, що це фото 14-літньої дитини. Всі без винятку компетентні люди в усіх країнах Європи, що знають про Лесю Українку — бо її все-таки перекладали на європейські мови! — оцінюють її як скарб спеціально в історії жіночої літератури. Бо видатнішої жінки в європейській жіночій літературі ХХ століття не було», – говорить про діяльність Оксана Забужко.

 

Твори, які входять у електронну збірку, включені до шкільної програми:

Найвідоміші вірші, серед яких «Давня весна», «Хотіла б я піснею стати…», «Як дитиною, бувало…» тощо, а також драма-феєрія «Лісова пісня», поеми «Одержима», «Кассандра», «Бояриня», «Давня казка».

Дитяча цікавість — рушій прогресу! Точні науки можуть бути захопливими навіть для стовідсоткових “гуманітаріїв”: варто лише запропонувати школярам дотепні пізнавальні книжки. Пропонуємо найцікавіше з корисного для допитливих. 

 

Неперевіршені задачі, Сашко Дерманський, Кузько Кузякін

book cover

Математика — цариця наук. Але іноді вона здається дітям занадто суворою або й зовсім неосяжною. Найкраще математику розумієш, коли за її допомогою можна вирішити конкретну цікаву задачу. А якщо задача ще й римована та розбишацька, то шлях до правильної відповіді буде справжньою пригодою, хоч і зовсім не легкою прогулянкою! 

 

Експерименти. Класна наука, Еліс Джеймс

book cover

Як пізнати природу та бути з нею на “ти”? Тільки через експерименти, проведені особисто за допомогою книжки, яка зробить природознавство та технології улюбленими предметами. Для більшості експериментів, які описані в інтерактивній книжці, потрібен всього лиш олівець та аркуш паперу. За допомогою паперових експериментів ви дізнаєтеся, з чого почати дослідження планет або як створити веселку. Книжка також розповість, що таке інфекції і як діють вакцини, як розшифрувати дзеркальний почерк, як отримують електроенергію з відновлюваних джерел. А ще ця книжка допоможе створити свій мультфільм, скласти скелет та дослідити світлові хвилі.

 

Я можу бути робототехніком, Анна Клейборн

book cover

Робототехніка стає шкільним предметом! Думаєте, що це занадто складно? Зовсім ні: це видання не лише розповість про робототехніку, а й допоможе спроєктувати свого робота й виготовити його рухому модель. Ваша дитина створить власного електронного помічника — такий успіх надзвичайно окрилює та додає наснаги для подальшого вивчення робототехніки. Ця книжка може бути не тільки вдалим стартом для навчального курсу, а й до майбутньої професії. 

 

Scratch для дітей. Веселий вступ до програмування з іграми, малюнками, фактами і математикою, Маджед Марджі

book cover

Інформатика у школі — це не тільки навички інформаційної гігієни або роботи у найпоширеніших програмах, це ще й програмування. Невже дитина може просто взяти і почати писати комп’ютерні програми? Scratch — це візуальна мова програмування, яка не ставить перед охочими її опанувати будь-яких вікових обмежень. З нею діти вчаться створювати інтерактивні проєкти, анімовані оповідання, презентації та ігри. Ця книжка — захоплюючий і цікавий початок подорожі у світ інформатики.

 

Мікробам не читати! Книжка про вакцини, Соня Зелена

book cover

Знання про тіло, здоров’я та мікробіологію: зустрічайте захоплюючу історію з дотепними персонажами. Книжка детально і просто пояснює, як організм захищає нас від інфекцій, а також розказує про історію винайдення та принцип роботи вакцин. Окрім того, книжка містить корисні поради, як підготуватись до щеплення і не боятись уколів; як не потрапити на гачок антивакцинаторів і як дізнатися, коли робити щеплення. Вона допоможе читачам будь-якого віку зрозуміти, як працюють імунітет і вакцини.

Хвалити завжди та рясно, або привчити змалку, що тільки найкращі заслуговують на визнання? Звісно, це крайнощі, яких у батьківстві потрібно уникати. Втім, багатьом батькам буває важко дотримуватися золотої середини. Разом з національною книжковою платформою Yakaboo пропонуємо вам добірку книжок про те, як правильно хвалити та мотивувати дітей.

 

Розумію тебе! Як виховувати дітей без крайнощів, Антоніна Оксанич, Наталя Біда, Олександра Сидорченко

book cover

У вихованні, як у будь-якій іншій діяльності, крайнощі є шкідливими. Безперечно, іноді доводиться бути твердішими, а іноді закривати на щось очі. Щоб бути мудрими батьками, потрібно розуміти дитину, адже попри певні загальні принципи виховання кожної дитини — окрема майстерність. Авторки книги зібрали найважливіше для того, щоб батьківство було радістю, а в країні розвивалася взаємоповага. Ця книжка допоможе читачам відкалібрувати свої почуття, навчитися висловлювати їх без шкоди для рідних і досягти близькості у стосунках між батьками та дітьми. 

 

Любов без умов. Від нагород і покарань до турботи й порозуміння, Альфі Кон

book cover

Чи знаєте ви, чого потребує саме ваша дитина? Як задовольнити її запит? Алфі Кон, відомий американський педагог та психолог, вважає, що базова потреба всіх дітей — безумовна батьківська любов і прийняття. Зазвичай же батьки своїми діями дають дитині сигнал, що її люблять тільки, якщо вона слухняна та “зручна”. Автор радить облишити традиційну систему похвали та покарання. Натомість Кон дає безліч практичних порад, зокрема замінити похвалу безумовною підтримкою. Багато прикладів із практики автора допоможуть виховати впевнену, самостійну і здорову дитину. 

 

Як ми псуємо наших дітей і як припинити це робити, Наталя Царенко

book cover

Цю книгу перевидавали вже 6 разів. А все тому, що вона описує усі найпоширеніші помилки у батьківстві та дає практичні поради із запобігання або виправлення наслідків. Часто батьки просто відтворюють стиль виховання власних батьків. Але вікова психологія зараз пропонує цілий арсенал досліджень та науково обґрунтованих методів та й наш світ змінив пріоритети батьківства і вони зовсім не ті, що були ще пару десятків років тому.  Книга розбиває на друзки стереотипи про виховання та пропонує шляхи подолання батьківських помилок, заохочуючи родини до позитивних змін.

 

Ігноруйте! Щасливе виховання без надмірного контролю, Кетрін Перлман

book cover

Ви, мабуть, думаєте, що будь-який вчинок чи слово дитини потребують вашої реакції? Особливо, якщо це неприємне слово або негарний вчинок. Та у відповідь на ваше зауваження часом з`являється більше негарних слів та вчинків. Дитина “мотає нерви”, ніби вступає з вами у психологічний двобій. Що ж робити з ниттям, нескінченними скаргами та спробами маніпуляцій? Авторка пропонує застосовувати вибіркове ігнорування. Припиніть використовувати увагу в якості нагороди за неправильну поведінку та застосовуйте запропоновані методи модифікації для зменшення, а часто й усунення проблеми в поведінці.

 

Уроки з поразок. Як дозволити дитині пізнавати світ і вчитися на помилках, Джессіка Леї

book cover

Більшість батьків робить усе можливе, аби дитина досягла успіху в житті. Велика частина цих зусиль спрямовується на те, аби не дати їй зробити “рокову помилку”. За помилки сварять, через помилки у дитині “розчаровуються”. Без здорового відношення до помилок маленька людина виростає або неконструктивним перфекціоністом, або прокрастинатором. З книжки “Уроки з поразок” читачі дізнаються як перестати контролювати дітей та навчити їх робити правильні висновки з невдач; допомагати дітям виконувати домашнє завдання; правильно хвалити і мотивувати дітей.  Книжка буде корисною не тільки батькам, а й вчителям.

Професійне вигорання: вчителі не можуть бути «супергероями» весь час, вони теж люди

Погодьтесь, стабільний психоемоційний стан вчителя — вкрай важлива штука. І особливо зараз, коли доводиться працювати у зовсім інших умовах – більш стресових та напружених. Коли до класів прийшли учні, що потребують ще більшої уваги та піклування через отримані психологічні та фізичні травми. Коли доводиться вести змішане навчання та враховувати безліч нюансів, які виникають майже кожного дня внаслідок військових дій на території України. 

Розуміємо як важко в таких умовах вчителям не загубити себе, зберегти свої сили та бажання рухатись далі. Тому разом з національною книжковою платформою YAKABOO підготували ТОП-7 книжок, в яких можна знайти чудові приклади боротьби з типовими ознаками професійного та психологічного вигорання, зокрема, редукцією професійних досягнень, відсутністю мотивації, хронічною втомою та стресом, втратою емпатії, порушенням психо-фізичної рівноваги тощо. 

Звісно, ці книжки орієнтовані не лише на вчителів, тому можуть бути цікавими та корисними всім, хто зіткнувся з вигоранням у роботі чи у стосунках. 

 

Стівен Кові. 7 звичок надзвичайно ефективних людей, видавництво КСД

book cover

В цій книзі Стівен Кові розказує які сім звичок вирізняють щасливих, здорових і успішних серед тих, хто зазнає невдач чи мусить жертвувати сенсом життя задля успіху у вузькому значенні.  

Перші три звички – це про внутрішнє «я», про досягнення незалежності, тобто вміння володіти собою. «Будьте проактивні. Починаючи, уявляйте кінцеву мету. Будьте послідовними», — радить автор. Три наступні – про взаємодію з оточуючим світом: «Думайте у стилі «виграв-виграв». Спочатку намагайтесь почути, а вже потім бути почутим. Досягайте синергії». І на останок найпотужніша із звичок — звичка постійно самовдосконалюватись. 

Як це зробити правильно? Шукайте відповіді у цій книзі, не дарма ж за версією Time вона увійшла до ТОП-25 найбільш впливових бізнес-книжок сучасності.  

 

Адам Грант. Давати і брати. Прихована соціальна динаміка успіху, видавництво Yakaboo Publishing

book cover

Адам Грант — наймолодший та найпопулярніший серед студентів професор Уортонської школи бізнесу. Його книга «Брати і давати» заснована на численних дослідженнях психології взаємин і відповідає. Вона дає поради про те,  як допомогти іншим, але при цьому не жертвувати власними ресурсами, часом та здоров’ям. 

У книзі автор доводить, що успіх кожної людини великою мірою залежить від взаємодії з оточенням. Всі люди діляться на три типи: «ті, що беруть», «ті, що існують за принципом ти – мені, я – тобі», та «ті, хто безкорисливо допомагає всім навкруги». При цьому, за версією Гранта, завжди виграють останні, хоча їх природньо менше. 

Але й тут є свої нюанси. Дізнайтесь чому одні «давачі» вигорають, а інші – палають — можливо це допоможе вам збалансувати власне життя, зробити його кращим та успішнішим.

 

Міту Стороні. Стресостійкість. Прості поради, як жити в сучасному світі, видавництво Книголав 

book cover

Ця книга про те, як розвивати раціональний мозок, шукати мотивацію та вірити у майбутнє. 

«Стрес і донині залишається такою ж загадкою, як сто років тому. Різниця лише в тім, що раніше ми бачили заплутаний клубок, а нині здатні розрізнити колір ниток, що утворюють цю плутанину. Кожна несправна ділянка – це одна ниточка. Якщо ви докладете всіх можливих зусиль, щоб вивільнити кожну ниточку по черзі, вони навряд чи знову скрутяться в хаотичне плетиво», – говорить авторка своїм читачам і пропонує корисну інструкцію як зберегти спокій і покращити своє життя за допомогою зміни харчування, фізичної активності, сну, роботи над емоціями, медитації, сеансів масажу і навіть комп’ютерних ігор. 

Будь-який маленький крок з цієї книги наблизить вас до стресостійкості.

Адам Грант. Подумай знову. Сила розуміння власного незнання, видавництво Yakaboo Publishing

book cover

Інтелект заведено розглядати як здатність думати та навчатися, однак в нашому стрімкому світі є інший набір когнітивних навичок, що значно важливіші, – вміння переосмислювати та розучуватися. 

Ця книжка закликає вас подумати знов, і не вірити усьому, у чому ви так переконані. Автор запрошує відмовитись від поглядів, які вже не приносять вам користі, і підносить розумову гнучкість над дурною переконаністю. Якщо знання – це сила, то знати те, чого ми не знаємо, – мудрість. 

Книга про те, як важливо вміти навчатись протягом всього життя. І сам автор каже: «Переосмислюйте свої дії, а не лише своє оточення. У гонитві за щастям можна налякати його. Не завжди достатньо змінювати лише зовнішні обставини. Радість може зростати і слабшати, а сенс зазвичай довготривалий. Ви наділяєте свою мету сенсом, активно навчаючись або співпрацюючи з іншими». 

Лаура Мілн. Як бути розслабленим, видавництво Фабула

book cover

Хочете навчитись розслаблятись – тренуйтесь щодня. 

Тіло переходить у режим «бий» або «тікай», м`язи напружуються, серцебиття та дихання прискорюються, підвищується тривожність. Знайомі відчуття? Тоді ви на порозі стресу і вам конче потрібно опанувати навички швидкого й ефективного його зняття. 

Щоб навчитись «відпускати» стрес, Лаура Мілн пропонує своїм читачам регулярно виконувати прості вправи з балансування дихання, робити короткі перерви протягом дня «для себе», знайти того, кому можна «поплакатись в жилетку» і «знати тягар з душі», навчитись казати «ні», сповідувати уповільнене життя, займатись медитацією та ще багато-багато інших корисних речей.

Повірте, спокійне розслаблення тіла й розуму – ключ до поліпшення вашого самопочуття, настрою та емоційного стану загалом. 

 

Денiел Ґоулман. Емоційний інтелект, видавництво Vivat 

book cover

Коли людина не здатна володіти своїми емоціями, вона піддається відчаю і втрачає здатність мислити та діяти адекватно. 

У книзі авторка пояснює як емоційна реакція формується на фізіологічному рівні, а потім проявляється назовні і глобально впливає на наше життя. Виявляється емоції формують нашу особистість та соціальні ролі, що охоплюють всі сфери буття – стосунки в сім`ї, професійне зростання, наші амбіції, вміння їх втілювати тощо. 

Ті, хто можуть навчитись керувати своїми емоціями, здатні розвинути свій емоційний інтелект і досягти неймовірних висот. До речі, розвиток емоційного інтелекту – одна з базових навичок Нової Української школи (НУШ).

 

Емре Соєр, Робін М. Гоґарт. Міф досвіду. Чому ми засвоюємо хибні уроки і як це виправити?, видавництво Yakaboo Publishing

book cover

Наш досвід – це і «плюс» і «мінус» одночасно. Він є ключовим у тому, хто ми і що робимо, суспільство його шанує. Але інколи він може  ввести нас в оману, спотворюючи минуле, обмежуючи творчість та применшуючи почуття щастя — досвід може спричинити хибне сприйняття і навіть укріпити його без нашого усвідомлення.

Вчені-біхевіористи Емре Соєр та Робін М. Гоґарт пропонують своє новаторське дослідження, яке переконає вас, що минуле може обдурити і обмежити, а здоровий скептицизм — це шлях до кращих рішень. Автори ілюструють недоліки досвіду на реальних прикладах і пропонують рішення, необхідні для поліпшення наших суджень на робочому місці та за його межами.

ВАМ БУДЕ КОРИСНО

Найбільша інструкція до НМТ 2022: дати та алгоритм дій вступника

Найбільша інструкція до НМТ 2022: дати та алгоритм дій вступника

Читати статтю
 Дистанційна, сімейна чи екстернат: яку форму навчання обрати?

 Дистанційна, сімейна чи екстернат: яку форму навчання обрати?

Читати статтю
Відпустка під час війни: як дозволити собі відпочинок?

Відпустка під час війни: як дозволити собі відпочинок?

Читати статтю
Поради батькам під час війни

"Поради батькам під час війни. Важливо як ніколи"

Читати статтю
Де навчатися школярам із вересня 2022 року: добірка українських шкіл за кордоном

Де навчатися школярам із вересня 2022 року: добірка українських шкіл за кордоном

Читати статтю
Росіяни залучають українських дітей скоювати злочини онлайн: як захистити дитину?

Росіяни залучають українських дітей скоювати злочини онлайн: як захистити дитину?

Читати статтю
Свідоцтво, атестат та закордонний паспорт: як отримати і відновити документи дитини?

Свідоцтво, атестат та закордонний паспорт: як отримати і відновити документи дитини?

Читати статтю
Як учням отримувати освіту під час війни: путівник для батьків та вчителів

Як учням отримувати освіту під час війни: путівник для батьків та вчителів

Читати статтю
ЮНІСЕФ пропонує зареєструватись освітянам, які виїхали за кордон

ЮНІСЕФ пропонує зареєструватись освітянам, які виїхали за кордон

Читати статтю
Вчимося жити у війні: поради психолога Олени Любченко

Вчимося жити у війні: поради психолога Олени Любченко

Читати статтю
Коли закінчиться війна? Як відповідати дітям на складні запитання

Коли закінчиться війна? Як відповідати дітям на складні запитання

Читати статтю
Якою має бути відпустка вчителів на період дії воєнного стану

Якою має бути відпустка вчителів на період дії воєнного стану

Читати статтю
Підтримка під час війни: яких помилок уникнути?

Підтримка під час війни: яких помилок уникнути?

Читати статтю
Розлука з татом під час війни: як допомогти дитині?

Розлука з татом під час війни: як допомогти дитині?

Читати статтю
Відпустка, вихідні та лікарняні вчителя під час воєнного стану: усі зміни та обмеження

Відпустка, вихідні та лікарняні вчителя під час воєнного стану: усі зміни та обмеження

Читати статтю

Отримуйте корисні дайджести від Освіторії

pink icon yellow icon